ТЦГ „Анадолија“ може да опслужује само лаке авионе, углавном хеликоптере и млазњакe који могу да полете са краћих писта. Дугачак је 232 метра и широк 32 метра и може да носи око 1.400 људи – један батаљон војника – борбена возила и јединице за подршку за операције у иностранству.
„Овај брод ће нам омогућити да водимо војне и хуманитарне операције у сваком делу света, када је то потребно“, рекао је председник Реџеп Тајип Ердоган на церемонији поринућа у Истанбулу.
Како је истакао, брод види као „симбол који ће консолидовати регионалну лидерску позицију Турске.“
Амфибијски јуришни брод истанбулском бродоградилишту „Седе“ изградио је турско-шпанскi конзорцијум, на основу дизајна шпанског лаког носача авиона „Хуан Карлос Први“.
Првобитни план Анкаре је био да на свом највећем ратном броду распореди борбене авионe Ф-35Б, који могу да полете са краћих писта.
Након што су САД уклониле Турску, савезницу у НАТО-у, улониле из свог програма извоза ловаца Ф-35 због куповине руских одбрамбених система С-400 2019. године Турска је одлучила да ТЦГ „Анадолију“ претвори у носач дронова.
Поред хеликоптера, Турска планира да на нови носач распореди борбене беспилотне летелице „бајрактар ТБ3“ и „кизилелмa“ које производи турске одбрамбена фирме „Бајкар“, као и лаке јуришне авионе „хуријет“ који развија „Туркиш аероспејс индустриз.“
ТЦГ „Анадолија“ ће бити први носач авиона на свету чију ће флота углавном чинити наоружани дронови када план буде у потпуности спроведен.
Турска, која има другу по величини армију НАТО-а, дели границу са Сиријом и Ираком захваћеним сукобима и има дугу обалу Медитерана и Црног мора.
У скоро 14-месечном рату у Украјини, Турска се позиционирала као посредник између Кијева и Москве, помажући у посредовању са Уједињеним нацијама у договору који омогућава безбедан извоз жита из украјинских лука преко Црног мора.