Политичким смером највећи ниво незадовољства утврђен је међу косовским Србима 54,3 одсто, затим косовским Албанцима 49,2 одсто и припадницима осталих косовских заједница 36 одсто.
Проценат оних који су били неутрални у процени политичког правца Косова био је прилично висок, са 41,4 одсто Срба, 35,5 одсто осталих косовских заједница и 31,1 одсто Албанаца, наводи се у најновијем шестомесечном извештају урађеним анкетирањем око 1.300 особа у новембру прошле године.
Етнички разврстани подаци показују да је осећај сигурности међу Србима у периоду април – новембар опао за 30,8 процентних поена, са 15,3 одсто који се осећа безбедним у новембру 2022. године, у поређењу са 46,1 одсто у априлу 2022.
Највећи осећај сигурности забележен је међу Албанцима са 83,3 одсто а следе припадници других заједница 79,5 одсто чији је осећај безбедности такође опао за 9 процентних поена.
Према истраживању опао је и број људи спремних да протестује из политичких разлога. У новембру 2022. било их је 24,2 одсто у односу на априлу – 37,6 одсто.
Налази истраживања показују да су незапосленост 29,9 одсто, сиромаштво 21 одсто и цене основних намирница 17,4 одсто три главна проблема на Косову. На четвртом и петом месту су снабдевање електричном енергијом и здравство.
Етнички разврстани подаци показују да Срби сматрају да су снабдевање електричном енергијом, међуетнички односи и проблем урбаног простора три најхитнија питања, док је за остале заједнице највећи проблем сиромаштво, затим незапосленост и цене основних животних намирница.
За Албанце, незапосленост, сиромаштво и цене основних намирница су три главна проблема на Косову.