Međunarodni izvozni forum se održava od 2012. godine i ima za cilj promociju izvoza ruskih proizvoda, zato se i održava pod sloganom „Proizvedeno u Rusiji“.
Ove godine, međutim, značajno mesto zauzima i naša zemlja. Predsednica Vlade Srbije je zajedno sa predsednikom Vlade Ruske Federacije otvorila forum i zajedno su posetili izložbu u okviru koje je važno mesto zauzeo i projekat „Beogradski dijametar“.
Reč je o projektu koji bi trebao da unapredi beogradski voz, da rekonstruiše oko 200 kilometara železnica, a trebalo bi da ukoliko projekat bude potvrđen bude isporučeno oko 30 voznih jedinica i da se na taj način bolje povežu Lazarevac, Obrenovac i Mladenovac sa Beogradom.
Na otvaranju, premijerka Brnabić je poručila da je Rusija Srbiji o dalje važan partner iako Srbija stremi ka članstvu EU i pozvala ruske kompanije da investiraju u Srbiji, dok je predsednik ruske Vlade govorio o ciljevima ruske ekonomije za period do 2030. godine.
„2030. je već sutra, šta da radimo? To je pitanje, ali i tema ovog skupa. Danas se procesi odvijaju brzo, menja se struktura potrošnje, tera nas napred u razvoj digitalne industrije i da se poveća izvoz neenergetske robe za 70 odsto“, poručio je Mišustin.
Premijerka Brnabić je navela da je prvenstveno bilo reči o energetici i gasnoj infrastrukturi.
„Konkretni projekti o kojima smo pričali su energetika i gasna infrastruktura, činjenica da od 1. januara ove godine zahvaljujući svim našim naporima i svemu onome što smo učinili u izuzetno teškoj 2020. godini na izgradnji gasne infrastrukture, naša zemlja je postala tranzitna zemlja, što je dodatna stabilnost i bezbednost, ali i dodatni prihod u budžet Republike Srbije“, istakla je premijerka.
Ukazala je da ćemo nastaviti gasifikaciju Srbije i da se uskoro očekuje potpisivanje sporazume sa „Gasprom njeftom“, odnosno NIS-om o „Petrohemiji“, ali i da su razgovarali i o infrastrukturnim projektima.
Brnabićeva je podsetila na značajnu saradnju Srbije i Rusije u oblasti inovacionih tehnologija, ali i proizvodnju vakcine „Sputnjik V“ u „Torlaku“.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji, od jula je stupio na snagu sporazum o saradnji Srbije sa zemljama Evroazijske ekonomske unije, čime je za proizvode iz Srbije otvoreno tržište više od 180 miliona stanovnika.