FONDACIJA za srpski narod i državu organizvala je panel pod nazivom „Izazovi medijskog pluralizma u Republici Srbiji“.

Foto: D.B.
970) { googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘leaderboard_top’); });} ]]>
Govornici na ovom panelu bili su profesor Dejan Vuk Stanković, Olivera Zekić, Bojan Klačar, voditelj i urednik Milomir Marić, Zoran Stanojević i profesor Zoran Jeftović.
Stanković, koji je bio i moderator panela, istakao je da je „činjenički neodrživ narativ o Srbiji kao zemlji u kojoj nema medijskog pluralizma.
– Imamo raznovrsne stavove jer u javnom prostoru postoji medijska sloboda. Kada pogledamo koliko je prisutna priča o diktaturi i cenzuri, postaje jasno da su te reči samo pseudonaučne konstrukcije, jer je dovoljno pogledati kioske i nekoliko sati televizijskog programa i zaključiti da se o jednoj temi može i mora raspravljati sa više stanovišta.
Kako je naveo „slika vlasti u tzv. antivladinim medijima je bazirana na negativnoj slici centralnog aktera vlasti, to jest predsednika države, od optužbi od da je cenzor, do toga da je kradljivac i ludak.
Udari na Vučića su, ističe, neretko i udar na najbližu porodicu.
970) { googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘InText_1’); });} ]]>
Ipak, ističe da je nesumnjivo da je opozicija negativno predstavljena u medijima, kao „patriotski sumnjiva i neuspešna u periodu dok je vršila vlast“.
Navodi da je prisutna duboka polarizacija u pristupu srpskih medija, i da su „interpretacije događaja do te mere suprotstavljene da ne mogu da se porede i da je jaz u medijskom prostoru veliki.
Zekić – Želja medija da budu politički akteri beskorisna
Olivera Zekić, predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) napomenula je da je „želja pojedinih medija da budu politički akteri potpuno beskorisna i daje pogrešne rezultate“.
Osvrnula se na nedavnu blokadu Beograda i istakla da je tada uskraćena sloboda kretanja građanima, a da su neki mediji pozivali građane da se pridruže.
– Ako postavim pitanje zašto su počeli protesti, mali broj ljudi znaće odgovor – istakla je Zekić i podsetila da je kompaniju Rio tinto dovela prethodna vlast, a da Zakon o eksproprijaciji, koji pojedini navode kao razlog za proteste, još uvek nije stupio na snagu.
970) { googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘InText_2’); });} ]]>
Stanojević – Činjenica je svetinja
Zoran Stanojević, voditelj, istakao je „da ne možemo ozbiljno pričati o medijima ukoliko nisu prisutni svi mediji, pa čak i oni koji nam se ne dopadaju“.
Stanojević kao najvažnije ističe da je „činjenica svetinja“.
Marić o situaciji u medijima u Srbiji i svetu
Urednik „Hepi“ televizije, Milomir Marić osvrnuo se na medijsku situaciju u Srbiji i svetu.
– Danas nema šta nije dozvoljeno reći i treba da se pomučimo da nađemo lepu reč koja je za bilo koga izgovorena u ovoj zemlji. Kriminalci su na naslovnim stranama – kaže Marić i dodaje da to nije specifično samo za našu zemlju, već da je tako u celom svetu.
970) { googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘InText_3’); });} ]]>
– Živimo u vremenu gde je dozvoljeno pisati istine i laži, gde se govori o stvarima koje se nisu desile. U vremenu gde su pismeni zaćutali, a nepismeni su daleko popularnijih od pismenih.
Marić je i govorio i o Donaldu Trampu, bivšem predsedniku SAD, koji, kaže „nije doživeo lepu reč“, a i „svi mediji koji su satanizovali Srbe devedesetih godina su o njemu loše govorili“.
– Teško da je nešto u današnjoj Srbiji zabranjeno, ne postoji nikakva informacija koja ne može danas da se objavi, psovka ili kleveta koja je u Srbiji zabranjena“.
Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

